Přeskočit na obsah

Znáte vakuové vývěvy? Díky nim máme třeba dotykové obrazovky

2.6. 2022

Vakuové vývěvy jsou pro mnohé z nás neznámou frází. Přitom bychom bez vakua neměli například chytré mobily nebo automobily – každé auto je vyrobeno z komponent, při jejichž výrobě bylo použito vakuum. Bez použití vakua se dokonce ani nedají vyrobit a zabalit kvalitní těstoviny.

AG-98

Lidé si vakuum nejčastěji představují jako prostor bez vzduchu, ale je to trošku složitější – jedná se o prázdný prostor ideálně bez jakýchkoliv částic.

Na vakuové vývěvy se u nás specializuje společnost Edwards, která je součástí švédské skupiny Atlas Copco. Vývěvy firmy Edwards jsou součástí vysokoenergetického urychlovače částic ve světoznámém výzkumném středisku v CERNu. Bez vakua by zde nebyl možný výzkum černých děr. Díky vakuovým vývěvám mohou vznikat LED displeje, počítače, mobilní telefony, ale i potraviny nebo léčiva.

„Naše nejlepší speciální vývěva dosáhne vakua deset na mínus dvanáctou milibar, to se rovná úrovni vakua, které je v blízkosti Měsíce,“ uvádí Petr Šmérek, šéf výzkumu a vývoje společnosti Edwards.

Edwards je v poskytování unikátních řešení v oblasti vakuových technologií číslo jedna. Působí ve 30 zemích světa a v České republice najdete moderní výrobní závod a výzkumné a vývojové centrum v Lutíně, kam se v roce 1999 přesunula výroba z Velké Británie, distribuční centrum v Olomouci a servisní centrum v Brně.

AG-100

Vývoj musí jít s dobou

Doba jde neustále kupředu a my také, jen s tím rozdílem, že se společnost Edwards snaží budoucnost aktivně ovlivňovat. Jen lutínský závod ročně uvádí na trh jeden až dva úplně nové produkty, nemluvě o velkém množství stávajících produktů upravených plně dle přání a požadavků jeho zákazníků.

„Výzkum a vývoj je klíčová výhoda našeho závodu. Každý rok je objevena nějaká další možnost využití vakua nebo dochází k rozšíření původně unikátního technického řešení s použitím našich vývěv do celého světa. Naši zákazníci přicházejí se stále se zvyšujícími nároky na zdroje vakua, ať už z pohledu čerpací rychlosti, velikosti, spotřeby, vibrací, nebo hodnoty dosaženého mezního vakua. To vše má přímý vliv nejen na oblast elektronové mikroskopie, hmotnostní spektrometrie, ale i na výrobní procesy, kde je vakuum nutné ke snížení energetické náročnosti nebo čistě jen jako prostředek k čerpání plynů (např. odplyňování oceli). Samozřejmě se vývěvy nerozvíjí jen tímto směrem, postupně se dostávají ke slovu i SMART technologie integrované do našich produktů, které otevírají další možnosti využití chytrých zdrojů vakua našim zákazníkům,“ prozradil Petr Šmérek.

Co se budoucnosti týče, tak vakuum, a tedy i vakuové vývěvy, budou stále nabývat na důležitosti. „Když to přeženu, budoucnost je zajištěna přítomností atmosféry naší planety a zachováním procesů, které potřebují prostředí bez molekul z ní. Konkurencí pro vakuové vývěvy budou pak už jen laboratoře nebo výrobní podniky mimo naši atmosféru – na orbitální stanici, na Měsíci nebo na planetách bez vlastní atmosféry, kde nebudou náš produkt potřebovat. I když...“ Nechává prostor pro naši fantazii Petr Šmérek.

ED 4

Vakuové vývěvy mohou být i vaší budoucností

Firma Edwards má po celém světě více než 6250 zaměstnanců a stále hledá další. „Abychom pokryli potřeby a požadavky našich zákazníků, neustále rozšiřujeme náš tým jak pracovníků, kteří vyvíjejí nové produkty, tak i pracovníků, kteří je v našem výrobním závodě v Lutíně vyrábějí. Nové zaměstnance se snažíme do našeho týmu vtáhnout za přátelskou atmosférou, bezpečným, čistým a nehlučným pracovním prostředím, a hlavně za zajímavou prací, která není stereotypní. Však se podívejte na názory našich zaměstnanců na stránkách vtahnemevas.cz!“ vybízí Petr Šmérek.

Při hledání budoucích zaměstnanců firma také úzce spolupracuje s technicky zaměřenými středními a vysokými školami. „Absolventům technických oborů vysokých škol nabízíme pracovní uplatnění v absolventském programu, jehož specifičnost spočívá v tom, že si absolventi během dvou let vyzkouší práci na několika pracovních pozicích a odděleních – ve výrobě, výzkumu a vývoji, kvalitě, nákupu a podobně. Absolventi stejně jako ostatní zaměstnanci dostávají prostor se dále vzdělávat a profesně rozvíjet v oblasti, která je jim blízká a baví je. Středoškoláky, zejména strojírenského zaměření, seznamujeme s výrobou vakuových vývěv prostřednictvím odborných praxí, exkurzí a výukové spolupráce. Rádi bychom však do naší společnosti přilákali špičkové studenty již v průběhu posledních ročníků studia, proto připravujeme od příštího školního roku výběrový stipendijní program jak pro studenty středních škol, tak pro vysokoškoláky,“ uvedl Petr Šmérek.

firma Edwards

Bude vás zajímat

Edwards se stal Ambasadorem kvality České republiky pro rok 2022 v podnikatelském sektoru
20. 1. 2023

Edwards se stal Ambasadorem kvality České republiky pro rok 2022 v podnikatelském sektoru

Více
Edwards v Lutíně roste a chystá expanzi
30. 10. 2022

Edwards v Lutíně roste a chystá expanzi

Více
Kryovývěva On-Board® IS 320F XVS otázky a odpovědi s Paulem Amundsenem
2. 3. 2022

Kryovývěva On-Board® IS 320F XVS otázky a odpovědi s Paulem Amundsenem

Více

Zaujali jsme vás? Dejte nám o sobě vědět! Napište nám, o jakou pozici máte zájem.

Životopis

Přetáhněte soubor sem,
nebo klikněte na odkaz nahrát soubor
Chci v budoucnu získávat nabídky pracovních příležitostí, a proto souhlasím, aby společnost Edwards  s.r.o., se sídlem Jana Sigmunda 300, 783 49 Lutín, dále zpracovávala nad rámec výběrového řízení na uvedenou pracovní pozici mé osobní údaje pro účely evidování mé osoby a nabízení obdobných pracovních příležitostí. Souhlas uděluji na dobu 3 roky, lze jej kdykoliv odvolat. Osobní údaje budou zpřístupněny pouze oprávněným zaměstnancům společnosti/í, a to pouze v míře nezbytné pro účely zpracování.

Pole označená * jsou povinná